Koníci

konici.ufonek.net

O koních, pro koně, s koňmi...


Počítadlo:
Počítadlo

Hipocentrum Koryčany
Internetový psí a kočičí útulek, útulky z celé ČR
Horses Online
Bodyskal.cz
EQUISERVER.eu - server o koních a pro koně

Časopis Koně & hříbata

Magické slovo endurance - "první letošní"

Vloženo: 14.10.2005, Autor: Zuzule
Gris ještě zívá a oťáple kouká kolem. To jsou jeho mimikry, dokud nejsem v sedle. Teprve pak to všechno začíná. Z ušatého, unylého oslíka je v mžiku turbodmychadlo. Včetně toho frkání. Budeme se rvát. S tratí, časem, soupeři. Nejvíc sami se sebou. Být spolu, zažít, vydržet, prožít, to je endurance.<br />

První letošní
Páteční chladný večer při rozpravě před závody ve Zbraslavi byl příjemně stručný a bez zbytečných průtahů. Hromadný start ve všech kategoriích, žádné losování čísel, jen drobná změna délky trati ze 40 na 48 km v kategorii Z, neboť se jede na 12 km dlouhém okruhu. Popis trati a pár dotazů. Snad nejúsměvnější byl na možnost občerstvovacích bodů (tedy míst, kde lze napojit a ochladit koně či jezdce) při závodě na 25 km. Známí se po zimě pozdravili a prohodili několik vět o koňských záležitostech. Každý čekal na první letošní den D.

První šedesátka
Sobotní ráno bylo víc než přívětivé. Žádný, a přitom očekávaný déšť, dokonce více sluníčka než mraků a teplota téměř ideální. Koně se nepotí, lidem není zima. Na trať dnes nejdelšího dostihu se vydávají pouze tři dvojice, všechno zkušení a ostřílení harcovníci. První kolo, dlouhé 36 km, rozhodlo prakticky o všem. Al Saklan s Miroslavem Zoubkem byli pro nečisté chody vyřazeni ve veterinární kontrole a náskok Manfréda s Jaromírem Širokým, i díky úžasnému zklidnění ve veterinární uzávěře, před Elsou se Stanislavem Hervertem se zdál být rozhodující. Navíc do druhého kola Manfréd vyrážel téměř současně s nejlepší dvojicí prvního kola závodu na 48 km, s Koheilanem a mladým, nadějným Pavlem Hamžou. A ve dvou se to lépe táhne. V cíli bylo pořadí takové, jak napovědělo již první kolo. Zvítězil Manfréd s Jaromírem Širokým v čase 3,30.00, před Elsou se Stanislavem Hervertem 4,08.55. Výkon vítězné dvojice je o to obdivuhodnijší, že se o pouhý týden dříve zúčastnili závodu Středoevropského poháru v Maďarské Bábolně na 80 km.

Nadupaná osmačtyřicítka
Za půl hodiny po třech statečných vyráží i čtrnáctičlenné pole jezdců druhého dostihu. Že nepůjde o oddechovou klusovku jarní krajinou, svědší nejen startovní listina, kde nechybí seniorští i juniorští mistři republiky (Petr Jadlovský, Jakub a Kateřina Kyselí), ani úspěšná dvojice závěru loňské sezóny (Dagona s Václavou Bidmonovou) a další bojovné a ctižádostivé dvojice. Záhy po startu se utvořila skupinka jezdců diktující ostré tempo, kterým setřásla ostatní dvojice a neustále zvyšovala náskok na hlavní pole a do cíle prvního kola dojela v pořadí Dagona s Václavou Bidmonovou, Koheilan s Pavlem Hamžou a Western Girl s Miroslavem Drásalem. Tempo těchto uprchlíků bylo, s ohledem na sice velmi pěkný, ale členitý terén se strmými stoupáními, tratí po předchozích deštích místy hlubokou, místy vedoucí po asfaltu a doplněnou přírodními překážkami ze spadlých smrků, opravdu vysoké a tomu odpovídalo i zklidňování ve veterinární kontrole. První prošel hlavní favorit dostihu, ostřílený valach shagya arab Koheilan, který již v roce 2002 zvítězil s Radkem Horkým na juniorském mistrovství republiky, o více než pět minut před Western Girl, mladou, velmi ariozní podílovou arabskou klisnou a další téměř dvě minuty ztrácela Dagona, klisna anglického plnokrevníka. Ostatní dvojice ztrácely výrazně více.
Druhé kolo dlouhou dobu nenaznačovalo žádnou možnost změny v čele závodu. Při průjezdu do posledních dvanácti kilometrů byly rozestupy na prvních dvou místech takřka stejné jako na startu druhého kola. Pak se však začaly dít věci. Během šesti kilometrů Western Girl zcela smazala pětiminutový náskok Koheilana, byť nesl o dvacet kilogramů méně a začala udávat tempo dostihu. Koheilan jej bez problémů akceptoval, odpoutal se od Manfreda a tak muselo dojít na závěrečný finiš. Tisíc metrů před cílem nasadila Western Girl k drtivému speedu a ve stoupání získala dvacetidélkový náskok, ovšem v klesání na kluzké trávě se závěrečnou šikanou přes můstek s asfaltovou cestou se plně projevila úžasná přiježděnost Koheilana, který na zahozené otěži minul Western Girl a s náskokem dvou vteřin projel první cílem. Po problémech se ztracenou podkovou dojela třetí Dagona se ztrátou více než dvacet minut a po ní se trousili v nevelkých odstupech do cíle další. Největším překvapením dostihu však byla zpráva, že Koheilan s Pavlem Hamžou zmeškali vstup do veterinární uzávěry o 36 vteřin a byli diskvalifikováni. Závěrečné výsledky tedy byly: Startovalo 14 dvojic, klasifikováno bylo 11.

1. Western Girl s Miroslavem Drásalem 2,38.26
2. Dagona s Václavou Bidmonovou 3,02.01
3. Sigita s Blankou Provazníkovou 3,02.56
4. Tamanah s Danielou Bartošovou 3,03.33
5. Split s Petrem Jadlovským 3,07.53
Cenu kondice získali Split s Petrem Jadlovským.

Nešťastná pětadvacítka
Nejhojněji obsazený byl dostih na dvacet pět kilometrů. Celkem třiadvacet jezdců a koní se po hromadném startu vydalo současně na trať. Poprvé se jelo podle nových pravidel, která říkají, že vítězí kůň, který první projde cílem a zároveň umožňují omezit rychlost, což znamená, že kdo projde cílem dříve, než je povoleno, bude diskvalifikován.
Tyto závody mají pomoci začínajícím jezdcům nebo koním zvládat různé zátěžové situace a připravit je tak na náročnější závody po získání licence. Z prvního závodu to tak bohužel nevypadá.
Po poklidné vyjížďce členitým terénem víceméně v houfu dorazili všichni před časovým limitem k cíli a snažili se zaujmout nejlepší pozici pro projetí cílem v určený čas. Nehledě na to, že překáželi jezdcům dalších soutěží při průjezdu. Žádná cílová brána není pro tolik jezdců dost široká. Proto se na prvním místě umístilo ?pouze? šest jezdců: Argos s Patrikou Tůmovou, Dag s Pflugovou Barborou, Franz s Janou Kalinovou, Vuk se Zuzanou Mikotovou, Dahab s Janou Štvrteckou a Schanes s Ivetou Štvrteckou.

Organizace
Jak páteční rozprava, která byla věcná, rychlá a provedená ve stoje, tak i sobotní závody proběhly bez komplikací a zbytečných prostojů. Protože vše klapalo jako dobře namazaný stroj, nebylo vlastně pořadatele nijak výrazněji vidět. Trať byla dobře značena i zajištěna, občerstvení fungovalo, kapela hrála, vody na chlazení byl dostatek. Je třeba všem zainteresovaným poděkovat, že uspořádali povedené závody.

K pravidlům
V letošním roce doznala pravidla distančního ježdění vícero změn. Jak naznačuje první letošní závod, ne všechno se podařilo. Stojí za zvážení, zda je účelná stávající úprava, či bude vhodnější při hromadných startech neomezovat rychlost, ale třeba zkrátit časový limit pro zklidnění koně nebo přímo vyhlásit pořadí podle času úspěšného absolvování veterinární kontroly.

Podobné to je i se získáváním licence, kdy schopnost ovládání koně o samotě na kolbišti v klasické výstroji nemusí být zrovna vypovídající o schopnosti zvládnout koně v terénu a adekvátní řešit ruzné situace při jízdě v lotu.

autor: Miroslav Drásal (časopis FAUNA)
Všechny publikované fotografie a články jsou chráněny autorským zákonem. Zákaz jejich kopírování bez souhlasu autora.
© Zuzana Buráňová 2003—2023
TOPlist