Koníci

konici.ufonek.net

O koních, pro koně, s koňmi...


Počítadlo:
Počítadlo

Hipocentrum Koryčany
Internetový psí a kočičí útulek, útulky z celé ČR
Horses Online
Bodyskal.cz
EQUISERVER.eu - server o koních a pro koně

Časopis Koně & hříbata

Přístřešky

Vloženo: 15.10.2005, Autor: Zuzule
Divoce žijící koně využívají přirozené ochrany stromů, břehů nebo skal před větrem, deštěm, velkým horkem nebo dotíráním hmyzu. Koně chované jen ve výběhu musíme vybavit odpovídající formou ochrany.

Většina domestikovaných koní si zachovává své přirozené instinkty skrýt se spíše za hustýmpřístřešek živým plotem nebo pod stromem než ve stísněném, člověkem vytvořeném přístřešku. Ale ne všechny výběhy mají živý plot a stromy, a tak může být určitou alternativou i dřevěný přístřešek.Jelikož jsou koně nejšťastnější, jsou-li chováni ve společnosti jiných příslušníků svého druhu, musí být přístřešek dostatečně velký, aby skryl celou skupinu koní, kteří se pasou pohromadě, aniž by byl přeplněn. Měl by stát na dobře odvodněném místě. Přístřešek by měl zadní stranou směřovat proti převládajícímu směru větru. Musí být bytelný a opatřený ochranným nátěrem. Střecha musí být dostatečně vysoko, aby měl kůň dost prostoru a nemohl se zranit na hlavě, a měla by se svažovat k zadní straně, aby dešťová voda stékala od vchodu. Přístřešky s přední stranou zcela otevřenou jsou nejbezpečnější, neboť umožňují koni uniknout před útoky jeho společníka. Jakákoliv zařízení, jako jsou koryta, jesle na seno atd., musí být pevná a upevněná v odpovídající výšce, aby nedocházelo k poraněním. Měli bychom je pravidelně kontrolovat a podle potřeby opravovat, stejně jako celý přístřešek.A co třeba tenhle??
Některé typy menších přístřešků jsou opatřeny vraty, která, když se zavřou, přemění přístřešek ve stáj. To se může velmi hodit, nemáte-li jiné ustájení, ale někdy potřebujete koně nebo ponyho držet uvnitř. Rovněž se může použít jako izolace, jestliže je kůň nakažen přenosnou chorobou.
Tohle není přístřešek !!
Levnější typ přístřešku může být tvořen dřevěnou zástěnou, která se upevní k oplocení. Tyto protivětrné stěny musí být minimálně 2 metry vysoké a mohou být rovné, nebo se skládat ze dvou částí, které využívají rohu oplocení. Několikadílné stěny, chránící koně z více stran, mohou být umístěny ve volném prostoru, nezávisle na oplocení.

zdroj: Obrazový průvodce Kůň chov a péče - Judith Draperová
foto: Zuzana buráňová
Všechny publikované fotografie a články jsou chráněny autorským zákonem. Zákaz jejich kopírování bez souhlasu autora.
© Zuzana Buráňová 2003—2022
TOPlist