Koníci

konici.ufonek.net

O koních, pro koně, s koňmi...


Počítadlo:
Počítadlo

Hipocentrum Koryčany
Internetový psí a kočičí útulek, útulky z celé ČR
Horses Online
Bodyskal.cz
EQUISERVER.eu - server o koních a pro koně

Časopis Koně & hříbata

Výcvik hříběte - uvazování

Vloženo: 15.10.2005, Autor: Zuzule
Pokud postupujete podle tohoto návodu americké trenérky Cathy Hansonové, naučili jste své hříbě snášet ohlávku, dát se vést, a reagovat na ?hou?. Dnes postoupíme k dalšímu kroku ve výchově uvědomělého koňského občana ? k umění stát klidně uvázaný u pevného předmětu.

Při vlastní výuce pamatujte na následující:
- Trénink nesmí trvat déle než 15 minut ? hříbě neudrží déle pozornost. Raději si práci rozdělte na 2 až 3 krátká pokračování, než ji zhustit do jedné dlouhé lekce.hříbátko
- Koně ?fungují? na základě zvyku. Vytvořte si určitý postup a než se vaše hříbě naučí být uvazováno, pracujte vždy na stejném místě.
- Začátek každé lekce věnujte opakování lekce předešlé ? alespoň 5 minut. Máte-li problémy, nic nového nezkoušejte.
- Mějte na paměti, že uvázání je krokem proti největší přirozenosti koně ? dát se na útěk. Buďte proto trpěliví. To, co teď své hříbě naučíte, mu zůstane na celý život. Jeden každý krok může trvat několik dní.
- Počítejte s tím, že se hříbě bude pokoušet utéci. Vlastně to, že se o to pokusí ? a nepodaří se mu to ? je rozhodující. Dokud se hříbě opakovaně nepoddá tlaku při uvázání, nevěřte mu!
- Abyste si nespálili ruce o vodítko, používejte rukavice.
- Vždy skončete v dobrém rozpoložení, i kdyby to znamenalo návrat k nejjednodušším úkonům.

1. Abyste mohli naučit hříbě stát uvázané, potřebujete uzavřený prostor, dvě vodítka a sloupek, ohradu nebo cokoli podobného, bytelně ukotveného v zemi. Hříbě budete seznamovat s jeho novým omezením postupně, aniž byste je skutečně uvazovali. Přivedete je na místo uvazování a vodítko budete stále držet v ruce. Druhé vodítko (vazák), které je zapnuto do ohlávky stejně jako vodítko, ovinete kolem sloupku. Pak uchopíte vodítko i vazák: vazák dává hříběti pocítit jeho omezení a vodítko mu brání v tom, aby šlo od vás v případě, že táhne zpátky tak silně, že musíte pustit vazák.Procházka

2. Stůjte klidně, hříbě hlaďte a mluvte na ně. Jakmile se začne rozhlížet nebo ustupovat či couvat, přitahujte a povolujte vazák. Povolte jen tolik, kolik by mu dovolil vazák při uvázání, a pak ho jemně přimějte k tomu, aby se otočilo zpět ke sloupku... Postupně se mu snažte vysvětlit, že jeho pohyb bude omezen na prostor kolem sloupku. Když poprvé okusí omezení vazáku, držte pevně a snažte se nepustit. Jestliže musíte vazák pustit, držte pevně vodítko. Když se přestane hříbě bránit a udělá krok k vám, pochvTITLEe je a mluvte na ně, až se uklidní. Pak je zaveďte zpět ke sloupku a začněte znovu. Jakmile postojí 30 vteřin v klidu, skončete pro ten den s výcvikem. (Pokud se hříbě opravdu vyděsí, spokojte se s tím, že bude prostě stát poblíž sloupku bez vazáku. PochvTITLEe je, odveďte a za hodinu to zkuste znova).

3. Jak výcvik pokračuje a hříbě začíná akceptovat své omezení, začněte je zvykat, že během uvázání je budete čistit ? což je rutina, která je čeká až do konce života. Stojíte po levé straně, držíte obě vodítka v levé ruce a čistíte pravou. Při čištění z druhé strany si ruce jen prohodíte.

4. Když se hříbě opakovaně poddává tlaku vazáku a nesnaží se táhnout pryč, je připraveno na to, aby byl vazák přivázán napevno ke sloupku. Nikdy neuvazujte hříbě k překážce apod., protože ji snadno při couvání zlomí a může pak pobíhat kolem s nebezpečným kusem dřeva okolo nohou. Zajistěte vazák kolem sloupku na uzel, který lze rychle uvolnit, a odepněte vodítko. Začne-li hříbě couvat, nespěchejte hned k jeho hlavě a nesnažte se je táhnout dopředu. Místo toho zůstaňte v klidu, přejděte k jeho zádi a popožeňte je dopředu mlasknutím. Když udělá krok vpřed, pochvTITLEe je a odměňte a pokračujte s výcvikem. Dobu uvázání prodlužujte, každý den přidejte pár minut, až bude stát v klidu 10 ? 15 minut. Od hříběte se můžete vzdálit, ale nenechávejte je o samotě, dokud spolehlivě nestojí v klidu 10 až 25 minut.

zdroj: časopis Jezdectví, Ing. Silvie Lečíková
foto: Zuzana Buráňová, Jiří Tiller
Všechny publikované fotografie a články jsou chráněny autorským zákonem. Zákaz jejich kopírování bez souhlasu autora.
© Zuzana Buráňová 2003—2021
TOPlist