Koníci

konici.ufonek.net

O koních, pro koně, s koňmi...


Počítadlo:
Počítadlo

Hipocentrum Koryčany
Internetový psí a kočičí útulek, útulky z celé ČR
Horses Online
Bodyskal.cz
EQUISERVER.eu - server o koních a pro koně

Časopis Koně & hříbata

V zimě na pastvě

Vloženo: 15.10.2005, Autor: Zuzule
Denní kontrola, kopyta, pokrývka...

Pozor na chlad a nedostatek potravy!

Denní kontrola
Každý den se zajděte na svého koně podívat - minimálně dvakrát denně, pokud má na sobě deku. Prohlédněte mu nohy a kopyta a podívejte se, jestli podkovy stále dobře sedí. Koně, který je držený na pastvišti, bychom neměli každý den čistit, to není ani dobré, ani žádoucí. Špína totiž vytváří dodatečnou ochranu před chladem. Pokud se ale chcete na koni projet, musíte ho samozřejmě vyčistit. Je-li pocákaný rozbředlým sněhem, položte mu na hřbet hrst slámy a přes to pokrývku. Vlhkost se tak rychleji vsákne. Koni potom nebude ani zima. koník

Kůň musí být v teple
Aby byl váš kůň dobře chráněný před chladem, potřebuje svou zimní srst, svou hřívu a své ocasní žíně. Mnohá koňská plemena a poníci jsou tak robusní, že i při chladném počasí v zimě mohou zůstat venku. Jsou-li dobře živeni, není jim zima. Některá plememna velkých koní jsou naproti tomu dost citlivá a musí se jim v tomto ohledu věnovat mnohem větší pozornost.

Potřebuje váš kůň pokrývku?
Pokud má váš kůň krátkou srst, potřebuje rozhodně koňskou pokrývku. Ale pozor: deka mu může sklouznout z hřbetu, vláčet se po zemi, roztrhat se a koni bránit v pohybu nebo dokonce způsobit poranění. Nikdy nesmíte poně s pokrývkou nechat na pastvišti, pokut na něho nebude pravidelně, tj. minimálně dvakrát denně, dohlížet. Pokrývka, kterou na sobě kůň na pastvišti má, by měla být samozřejmě nepromokavá, dobře střižená a měla by se přizpůsobit tvaru páteře. Potřebujete pokrývky dvě, abyste vždy měli k dispozici jednu suchou a čistou na výměnu.

Kopyta
Když kůň běhá ve sněhu, mohou se mu pod kopyta usazovat zmrazky. Často se to stává, když je okovaný.

Krmení
V zimě musí mít kůň neustále k dispozici hodně sena, protože venu není tráva. Seno by mělo obsahovat různé druhy rostlin; můžete je koupit buďto u nejbližší jezdecké stáje nebo přímo u sedláka. Položit seno přímo na zem by bylo mrháním. Zásobníky krmiva, které jsou vlastně určeny pro hovězí dobytek, by mohly být pro vašeho koně nebezpečné. Nejlepčí je používat síť na krmení, kterou připevníte ve výši hlavy koně na zadní stěnu přístřešku. Kůň musí mít možnost přitisknout síť na pevnou plochu, aby mohl zachytit stébla a vytahobat je ven. Můžete síť také připevnit na dřevěný plot. Vytahování jednotlivých stébel sena je tak pro koně mnohem jednodušší. Když sněží, dávejte koním více sena. Ke skrovné trávě na pastvišti se teď nedostanou. Aby si udržel tělesnou teplotu, spotřebuje kůň velmi mnoho kalorií.
taky koník
Když je špatné počasí
Pokud je velmi chladno nebo po delší dobu trvá deštivé a větrné počasí, musíte svého koně kontrolovat na pastvišti obzvlášť často a obzvlášť pečlivě.
Když venku mrzne, nesmínme zapomenout odstranit dvakrát denně z napajedla led. Plastikový míček, který plave ve vodě, zabrání tomu, aby voda rychle zmrzla. Je třeba odstranit všechny kusy ledu, protože udržují vodu chladnou a umožňují jí opět rychleji zamrznout. Je-li půda zmrzlá v místech, kde je pastviště mokré, může na ní kůň snadno uklouznout. Na zledovatělá místa nasypte hnůj, piliny nebo písek. Pokud je několik dní za sebou velká zima, potřebují koně více krmení. Není-li kůň okovaný, může mu tvrdá a zmrzlá půda poškodit rohovinu kopyt. Abyste zabránili usazování velkých zmrazků pod kopyty, měli byste spodek kopyt natřít tukem na kopyta. Jsou-li teploty venku extrémně nízké nebo pokud se blíží bouře, odveďte koně raději do stáje. Na velmi rozbředlou půdu, zejména u východu z pastviště, kolem napajedla nabo před přístřeškem, musíte nasypat v silné vrstvě slámu nebo hnůj.

Je vašemu koni zima?
Kůň kterému je zima, vypadá schlíple a věší hlavu. Sáhněte mu na uši ve spodní třetině. Jsou-li uši studené, znamená to, že je koni zima po celém těle. Odveďte ho do stáje, vytřete jej do sucha a přehoďte přes něj déku. Dejte mu velkou porci sena a tablet. Přístřešek na pastvišti musí být ze tří stran uzavřený, aby byl kůň dobře chráněný před větrem.

zdroj: soubor desek Jezdectví (nakladatelství Atlas)
zpracovala: Eva Tůmová
foto: Zuzana Buráňová
Všechny publikované fotografie a články jsou chráněny autorským zákonem. Zákaz jejich kopírování bez souhlasu autora.
© Zuzana Buráňová 2003—2022
TOPlist