Nejlepší by bylo, kdyby každý, kdo je za koně zodpovědný, uměl u svého svěřence provést krátké základní vyšetření. K tomu patří:
Vnější příznaky: Má kůň hladkou, lesklou srst bez poranění nebo otoků?
Jasné oči a čisté, suché nozdry?
Chladné a suché nohy bez otoků?
Neporušená kopyta, a to i zespodu?
Chování koně: Chová se normálně?
Normálně přijímá potravu a pije?
Bez problémů kálí a močí?
Tělesnou teplotu nejsnáze zjistíme digitálním teploměrem. Je třeba si všímat případných příznaků průjmu okolo řitního otvoru koně! Pulz (tep) a dýchání vyšetříme fonendoskopem mnohem snáze než očima a rukama. K těmto účelům dobře poslouží i ten nejjednodušší fonendoskop (z lékárny, z nemocnice, od veterinárního lékaře). Individuální normální hodnoty svého koně bychom měli znát již předtím, než se něco stane, abychom pak mohli lépe vyhodnotit i sebemenší odchylky.
Normální hodnoty koně:
Srdeční frekvence: 28 - 40 úderů za minutu
Dýchání: 8 - 16 dechů za minutu
Tělesná teplota: 37,0 - 38,0 °C
Hmatání pulzu - na dolní čelisti nebo nad spěnkovým kloubem.
Zjišťování dechové frekvence - sledujeme zepředu pohyb nozder nebo zezadu pohyb slabin. Počítáme počet dechů za 15 vteřin a výsledný počet vynásobíme čtyřmi.
Zjednodušení fonendoskopem - srdeční ozvy posloucháme na levé straně hrudníku, na šířku dlaně za loktem, pod listem lopatky. Jeden dvojitý úder (bú-tut) se počítá jako jeden srdeční úder. Dýchací šelesty posloucháme na průdušnici, na šířku dlaně za hrtanem, jeden nádech a jeden výdech počítáme jako jeden dech dohromady. Chvíli počkáme, až se kůň uklidní, a potom zjistíme počet úderů či šelestů za 15 vteřin a vynásobíme čtyřmi.
Při podezření na kulhání si koně necháme předvést nejdříve v kroku, potom v klusu. Pokud zjistíme, že kůň kulhá, již při stání nebo při kroku, ihned mu zajístíme klid! Nesmíme s ním pohybovat, dokud se neobjasní příčina!
Pokud si nejsme jistí, je lepší zavolat veterináře. Ale i tehdy je dobré umět situaci popsat do telefonu, když veterináři podáváme základní informace:
- Tepovou, dechovou frekvenci a tělesnou teplotu (viz. normální hodnoty koně)
- Správné označení nemocné části těla koně.
Červené puntíky značí místa zjištění srdečních ozev a modré puntíky zjištění dechu. Žlutý puntík značí pulz.
zdroj: Než přijde veterinář (Jürgen Bartz)
zpracovala: Lucka Slánská