Koníci

konici.ufonek.net

O koních, pro koně, s koňmi...


Počítadlo:
Počítadlo

Hipocentrum Koryčany
Internetový psí a kočičí útulek, útulky z celé ČR
Horses Online
Bodyskal.cz
EQUISERVER.eu - server o koních a pro koně

Časopis Koně & hříbata

Oplocení

Vloženo: 15.10.2005, Autor: Zuzule
Koně jsou od přírody kočovná zvířata spásající trávu, a proto je daleko přirozenější - a méně stresující -, jestliže je chováme ve výběhu než ve stáji. Nicméně i oplocený výběh, jakkoli velký, je stále nepřirozeným prostředím a je nutné učinit některá opatření, aby byl kůň bezpečný a zajištěn.

Všechny plochy používané k pastvě koní musí být bezpečné a dostatečně oploceny. Jelikož přirozenou vlastností koně je potulovat se, jakmile uvidí v plotě díru, jistě ji půjde prozkoumat. Podobně jestliže je v ohradě cokoliv, o co se kůň může zranit, pak to najde - domestikovaní koně jsou notoricky náchylní k poraněním.

Bezpochyby nejúčinnejším, ale bohužel i nejdražším oplocením jsou dřevěné kůly s železným drátem. Je odolné, dlouho vydrží a nevypadá špatně. Dřevěné podpůrné kůly, které by měly mít alespoň 4 cm v průměru, musí být v zemi dobře ukotveny, neboť koně se s oblibou o plot drbou, především když línají. Chceme-li mít plot vysoký 1,2 m, pak by kůly měly měřit kolem 2 m. Plot by měl být postaven z kvalitního dřeva a opatřen netoxickým ochranným nátěrem, aby byl chráněn před vlivy počasí a odradil koně od okusování. Horní drát by měl být ve stejné rovině jako horní okraj kůlů, který by měl být zkosený, aby se zabránilo průniku vody. Kde je to možné, dráty by měly být připevněny na vnitřní stranu kůlů. To brání koním, aby do nich naráželi, když cválají kolem, a také zamezuje vytržení drátu, jestliže se o něj opřou nebo otřou.

Vysoký, hustý živý plot, za předpokladu, že neobsahuje jedovaté stromy nebo keře, může rovněž posloužit svému účelu. Zvláště vhodné jsou buk nebo líska, neboť koně nespásají jejich listy. Oproti předchozímu typu živý plot poskytuje koním ochranu před špatným počasím. Nicméně vyžaduje pravidelnou úpravu, aby zůstal v dobrém stavu, a jestliže vzniknou otvory, je nutné je uzavřít.
Pravděpodobně nejlepším řešením je kombinace těchto dvou možností : hustý živý plot a drátěný plot, který stojí bezprostředně před ním.

Levnější, méně přitažlivý, ale stejně účinný je plot z drátěného pletiva. Pletivo musí mít malé otvory ve tvaru písmene V, aby se kůň do nich nemohl zachytit kopytem. Drátěné pletivo si musíme nechat natáhnout od odborníků, aby se neprověšovalo.

Jednoduchý drátěný plot poskytne dobrou ochranu za předpokladu, že je dobře postaven. Skládá se ze čtyř až pěti drátů připevněných k dřevěným kůlům s napínači v rozích, které udržují dráty napnuté. Jinou možností, která je rovněž pro koně lépe viditelná, je plot s dřevěnou latí namísto nejhořejšího drátu. Další dráty jsou umístěny ve vzdálenosti 30 cm a zvláště důležité je umístnění spodního drátu. Ten by měl být asi 46 cm nad zemí. Kdyby byl níže, kůň by mohl prostrčit plotem nohu a zachytit se; naopak pokud bychom drát umístili výše, mohlo by koně napadnout prostrčit tudy hlavu. Hladký drát je vhodnější než ostnatý. Jestliže již musíme použít ostnatý, měl by být dokonale napnutý, neboť volný ostnatý drát může způsobit nebezpečná zranění, jestliže se kůň do něj zamotá kteroukoliv částí těla. Koně se také mohou o ostny pořezat, když se o plot otírají.

Elektrický ohradník má svou funkci, zvláště pro dočasné rozdělení plochy pole, například když se jedna jeho část nechává odpočinout od spásání.

Kamenné zídky rovněž velmi dobře udrží koně ve vymezeném prostoru za předpokladu, že jsou masívní a dostatečně vysoké - všechny druhy oplocení by měly být minimálně 1,2 m vysoké, jinak je mohou koně přeskočit. Stejně jako živý plot, i kamenná zídka poskytne koním určitou ochranu před nepřízní počasí.

Moderní ploty z umělých hmot, které se vyrábějí v různých barvách, možná nevypadají stejně "přirozeně" jako dřevěné ploty, ale mají určité výhody : nehnijí, koně je neokusují a ploty odolávají nárazům, takže nedojde k poranění. Plot by měl být dobře napnutý na silných dřevěných kůlech.

Ať je oplocení jakékoliv, měli bychom se vyhnout pravoúhlým nebo ostrým rohům tam, kde se pohybují koně. Zakulacení rohů oplocení výběhů předchází poraněním koní, kteří si mohou při rychlém cvalu kolem plotu s ostrým úhlem poranit nohy, pokud rychle zastaví nebo narazí do plotu. Ostré rohy se také mohou stát pastí pro méně výbojné koně, kteří mohou být zahnáni do rohu svými agresívnějšími společníky.

zdroj: Obrazový průvodce Kůň chov a péče - Judith Draperová
foto: Zuzana buráňová




Všechny publikované fotografie a články jsou chráněny autorským zákonem. Zákaz jejich kopírování bez souhlasu autora.
© Zuzana Buráňová 2003—2024
TOPlist