Ty mohou střídavým napínáním a uvolňováním spolupracovat. Při předepsaném provedení cviku se přední nohy lehce zvedají ze země. Zejména u předních končetin by nemělo docházet k tomu, že s nimi bude kůň šoupat dozadu, místo aby kráčel. Ze zadních končetin tedy vychází největší část pohybu zpět.Pobídku k couvání začíná jezdec holeněmi. Ve chvíli, kdy kůň zdvihne zadní nohu, aby vykročil vpřed, přiměje ho jezdec polovičními zádržemi k zpětnému pohybu této zadní a protilehlé přední nohy.
Jedním z problémů při couvání je křivení koně. To se stává především v případě, že koně při couvání nedržíš rovného v krku. Bude potom uhýbat na tu stranu, ke které ho budeš stavět. Mnozí jezdci to dělají nevědomky. Zásadně udržují v levé nebo pravé ruce o něco silnější tlak. Rovněž se často stává, že jezdec neustále intenzivněji působí tou holení, kterou má silnější. Přesně reagující kůň se pak samozřejmě pohybuje křivě.
Působ stejně oběma holeněmi a otěžemi a udržuj koně rovného v krku. Nesnaž se o tři nebo čtyři kroky za sebou na jedno vydržení ruky. Spíše couvej krok po kroku. Pro každý krok uděl stejné pomůcky, aniž by se kůň zastavil. Neměl by přerušit pohyb. Pokud couváš 4 kroky zpět, znamená to, že 4x opatrně pobídneš proti vydržené ruce a po každém kroku mírně zjemníš přilnutí, abys mohl při následujícím kroku opět pobídnout proti ruce. Tak se kůň 4x za sebou lehce odrazí od udidla. Dostane tak jasný pokyn, že má udělat 4 kroky. Jak silně pobídneš proti ruce, se řídí momentální citlivostí koně.
Od začátku couvej různý počet kroků. Jednou se spokoj se dvěma kroky, jindy jich požaduj pět, abys udržel u koně soustředění a poslušnost.
Koně neradi couvají. Když se s nimi couvá vždy o 4 kroky, zkoušejí po nějaké době po druhém nebo třetím kroku přestat. Tak může vzniknout kompfliktní situace.
TIP: Pokud je to možné, couvej s koněm až ke konci tréninkové hodiny. Kůň bude uvolněnější, což je pro tento cvik potřebné.
autor: Zuzka Buráňová