Koníci

konici.ufonek.net

O koních, pro koně, s koňmi...


Počítadlo:
Počítadlo

Hipocentrum Koryčany
Internetový psí a kočičí útulek, útulky z celé ČR
Horses Online
Bodyskal.cz
EQUISERVER.eu - server o koních a pro koně

Časopis Koně & hříbata

Výcvik hříbete - pohybování ze sedla

Vloženo: 15.10.2005, Autor: Zuzule
Než začnete s tímto výcvikem, zopakujte si v rychlosti 2. část našeho seriálu, tedy tu, v níž se hříbě učí reagovat na pobídku k pohybu dopředu na ohlávce.
K dnešní lekci budete potřebovat vodítko ukončené 35?40 cm dlouhým řetízkem s karabinou, jednoho pomocníka a především klidného koně, který ochotně vedle sebe snáší cizí koně, aniž by kopal či kousal, a který je zvyklý na vedení jednou rukou a na pobídky pro pohyb do stran.

Výcvik by měl probíhat v uzavřeném prostoru s kvalitním povrchem. Vědomosti, získané tímto výcvikem, zužitkuje hříbě teprve v budoucnosti: naučí se klidně stát na soutěžích vedle cizích koní. Nespornou výhodou je i to, že pokud se hříbě naučí být voděno ze sedla, ušetříte je nekonečných kruhů na lonži. Sobě pak ušetříte čas, protože budete moci najednou provětrat dva koně místo jednoho. Hříbátko

1. Nejdříve je třeba hříbě přivyknout na řetízek vodítka, a to při výcviku na zemi (viz 2. díl seriálu). Řetízek prostrčte levým kroužkem ohlávky a obtočte jej kolem nánosníku. Pravým kroužkem ohlávky ho protáhněte ven a karabinu zapněte do kroužku, který ukončuje řetízkovou část vodítka. Tak nebude řetízek padat hříběti na nos nebo je štípat a vy je budete moci ze sedla snáze ovládat. Při opakování základů vodění na ohlávce, tentokrát s řetízkem, dopřejte hříběti čas, aby si zvyklo na nový pocit. Aby mu šlo učení rychleji, zahrňte vodění s použitím řetízku do každodenní práce. Nikdy hříbě neuvazujte, pokud má na nose nasazený řetízek: pokud se splaší nebo zacouvá, riskujete vážné zranění.

2. Pokud už hříbě ohlávku s řetízkem ochotně snáší, je možné přistoupit k základům pohybování ze sedla. Požádejte svého pomocníka, aby hříbě podržel, zatímco vy nasednete na koně. Otěže uchopte do levé ruky, v pravé ruce budete mít vodítko ? hříbě tak bude vedeno ze strany, na niž je zvyklé. Nenechte koně, aby se očichávali, protože kousnutí z té či oné strany by mohlo všechno na dlouho pokazit. Jakmile držíte vodítko v pravé ruce (hříbě má hlavu asi na úrovni vašeho kolene), ?řekněte ?hou?, abyste hříbě upozornili, že má stát klidně. Pokud poslechne, pochvTITLEe je (slovně) a požádejte svého pomocníka, aby se vzdálil. Pak můžete přejít ke 3. kroku. Pokud je hříbě nervózní z toho, že vás najednou vidí nad sebou, držte je asi 10 vteřin a po celou dobu na ně konejšivě mluvte. Pak nechte svého pomocníka, aby hříbě odvedl a chodil s ním kolem vás, dokud se neuklidní (tedy hříbě, ne pomocník). Pak to celé zopakujte a opakujte to tolikrát, až hříbě vydrží stát alespoň půl minuty v klidu. Hříbátka :)

3. Volný konec vodítka si přichyťte spolu s otěžemi, pravou rukou uchopte vodítko těsně za ukončením řetízku. Takto máte kontrolu nad hlavou hříběte i nad jeho tělem. Pokud byste chtěli držet celé vodítko jen v pravé ruce, riskujete tím, že se vám hříbě v okamžiku první vzpoury vytrhne. (Cathy Hansonová nedoporučuje uvazovat volný konec vodítka k hrušce sedla. Kdyby se hříbě rozhodlo zlobit, snadno se pak dostanou prsty mezi vodítko a hrušku, což je dost nepříjemné.)

4. Pobídněte svého koně tak, že se postaví rovnoběžně s hříbětem. Kdybyste se snažili naopak hříbě přitáhnout ke koni, riskujete strach hříběte a následný boj. Když oba koně srovnáte, řekněte ?hou? a pokud chce jít hříbě dopředu, mírně zatáhněte za vodítko. Nechte hříbě, ať si zvyká vedle velkého koně stát 3?5 minut v naprostém klidu. Odměňte je pochvalou a pohlazením. Jestliže je hříbě nervózní, znovu řekněte ?hou? a snažte se, aby vydrželo stát alespoň 10 vteřin, pak je předejte svému pomocníkovi. To vše opakujte v několika dalších lekcích a dnech, dokud hříbě nedokáže klidně stát celých 5 minut.

5. První krok s hříbětem bude doprava, kdy doslova opřete svého koně do levé plece hříběte. Tak narušíte rovnováhu hříběte; aby ji znovu získalo, musí vykročit doprava. Kdybyste chtěli vykročit doleva, muselo by hříbě hodně natáhnout krok, aby nezůstávalo pozadu). Tato technika je podobná tomu, co se hříbě naučilo podle 2. pokračování tohoto seriálu při vodění na ohlávce. Tím, že hříbě do pohybu postrčíte, místo abyste je tahali za sebou, se vyhnete riziku, že se bude vzpírat tlaku na týle. V kruhu na pravou ruku se hříbě postupně naučí rozeznávat ?řeč těla? svého koňského partnera, jako se předtím učilo ?číst? vás.

6. Kruh postupně zvětšujte, přidávejte rovné úseky a častá zastavení na nejrůznějších místech. Hlava hříběte musí být vždy na úrovni vašeho kolene, jinak nad ní ztrácíte kontrolu. Jakmile vypozorujete příznaky nervozity nebo vzrušení, okamžitě přejděte na malý kruh na pravou ruku. Tím přejdete k cviku, který už hříbě zná, a odvedete jeho pozornost od toho, co je vystrašilo. Když už hříbě zvládne vodění v kruhu o průměru 15 metrů a na rovných úsecích, je čas přejít na levou ruku. Hříbátko

7. K tomu použijte mírného tahu za vodítko, který hříběti naznačí, že má zrychlit, aby dodrželo postavení u vašeho pravého kolene. Kůň pod sedlem musí jít pomalu, aby mělo hříbě šanci nový cvik pochopit. Jakmile hříbě jednou pochopí, že musí k udržení svého místa prodloužit krok, a když se naučí u svého koňského partnera samo rozeznávat pohyb doleva, bude vaše působení na vodítko menší. Pokud se stane, že hříbě na zvýšený tlak zastaví, okamžitě zastavte i svého koně a napjatým vodítkem udržujte tlak tak dlouho, dokud bude třeba, tedy dokud se hříbě tlaku ohlávky nepoddá a nevykročí vpřed. Pak povolte, hříbě pochvTITLEe a vydejte se na kruh na pravou ruku. Teprve pak se znovu vraťte na levou. S tím, jak se hříbě zdokonaluje v pohybování ze sedla, můžete do tréninku přidávat prodlužování a zkracování kroku, osmičky, vlnovky. Když toto všechno zvládne, můžete přikročit k práci v klusu.

zdroj: časopis Jezdectví, Ing. Silvie Lečíková
foto: Zuzana Buráňová




Všechny publikované fotografie a články jsou chráněny autorským zákonem. Zákaz jejich kopírování bez souhlasu autora.
© Zuzana Buráňová 2003—2024
TOPlist