Koníci

konici.ufonek.net

O koních, pro koně, s koňmi...


Počítadlo:
Počítadlo

Hipocentrum Koryčany
Internetový psí a kočičí útulek, útulky z celé ČR
Horses Online
Bodyskal.cz
EQUISERVER.eu - server o koních a pro koně

Časopis Koně & hříbata

Výcvik hříběte - vyholování

Vloženo: 15.10.2005, Autor: Zuzule
Doba rozpaků nad vyholováním koní u nás snad už minula (vyholování uší je u westernových soutěží již povoleno i v pravidlech), a tak je třeba hříbě seznámit i s tímto aspektem koňského života.

I když se rozhodnete, že své koně v budoucnu vyholovat nebudete, může se např. stát, že budete potřebovat oholit okolí rány, a pak přijde tato zkušenost vhod. I u této lekce mějte na paměti, že než začnete s čímkoli novým, je třeba zopakovat vědomosti staré (především povel ?hou?), že výcvik nemá trvat déle než 15 minut, že si musíte udržet trpělivost a klid a že každou výcvikovou hodinu musíte zakončit v dobrém a smířlivém duchu. Dnes budete potřebovat kromě ohlávky a vodítka ještě holicí strojek a někoho, kdo hříbě podrží. Uvazování může být v počátečním stádiu dost nebezpečné. Také pamatujte na to, že přivykáte hříbě na novou věc a nový zvuk a že vaším cílem není dokonalý módní střih.
Taranta; Obřany
1. Než začnete s vlastním holením, musíte strávit asi týden tím, že budete přivykat hříbě na nové doteky a na holicí strojek v klidu. Každý den hříběti očistěte důkladně celou hlavu a zvláštní pozornost věnujte uším, a to i zevnitř. Stejně jako to budete dělat později při holení, jemně k sobě stiskněte okraje uší a uvolněte. Dělejte to od kořene ucha až po špičku.

2. Vyzkoušejte reakci hříběte na vypnutý strojek ? lehce jím přejíždějte po všech částech, které se budou hříběti v budoucnu vyholovat: týl, uši, případně i nohy (vyholování hmatových vousů kolem huby a očí, tak jak je ve své metodě Cathy Hansonová popisuje, je u nás i nadále podle westernových pravidel zakázáno). Pokud na některém místě hříbě znervózní, vraťte se strojkem tam, kde hříběti nevadil, a začněte znovu.

3. Pokud tedy hříbě s naprostým klidem snáší dotek vypnutého strojku kdekoli na svém těle, zkuste holicí strojek zapnout. V případě, že se hříbě lekne a začne se plašit, zachovejte klid a hlavně je nikdy netrestejte: spojovalo by si pak vyholování s další nepříjemnou zkušeností. Raději zopakujte 1. a 2. krok, pak zkuste nový pokus. Při vyholování kteréhokoli místa na hlavě rozhodně nesundávejte ohlávku s tím, že ji hříběti jen zapnete kolem krku. Hříběti se může podařit utéci a velice rychle přijde na to, že metoda úniku je více než účinná. Místo toho raději ohlávku v daném místě odsuňte. Taranta s mámou; Obřany

4. Při vyholování týlu si nejdříve stanovte potřebnou délku a mějte na paměti, že vyholená část se snadno prodlouží, ale hůř zkrátí (obvyklá délka je tzv. na délku ucha ? což znamená, že vyholení týla končí tam, kam dosáhne špička ucha, když je přiložíme ke krku). Vyholovat začínáme od krku směrem k uším, přičemž ohlávka je stažená dozadu na krk, aby chránila žíně, které oholit nechceme. Vyholená ?cestička pro uzdu? (což je překlad anglického termínu bridle path) končí na hrbolku mezi ušima koně.

5. Jestliže hříbě sneslo s klidem holení na týlu, už si zvyklo na zvuk a dotek strojku v okolí uší, takže je možné přikročit k samotné práci na uších. (V případě, že se mu vyholování týla nijak nelíbí, pracujte na této oblasti tak dlouho, až se zklidní. Teprve pak přejděte k uším.) Budete potřebovat pomocníka, protože na uši musíte mít obě ruce volné. Zapnutý strojek přiložte na vnější hranu ucha a postupujte směrem ke špičce. Abyste vyholili i vnitřní přečnívající chlupy, uchopte ucho zezadu do dlaně a okraje ucha stiskněte k sobě. Holicím strojkem pak přejeďte po vnějších okrajích dolů až ke kořenu ucha. Odolejte zpočátku pokušení ?vyčistit? celý vnitřek ucha a raději několik dní za sebou pracujte na oblastech, které hříbě snáší a jsou mu příjemné. Potom brzy zjistíte, že si bez jakéhokoli odporu nechá upravit celé ucho.

6. Při holení rousů vám musí opět pomoci asistent, abyste měli obě ruce volné pro práci. Zpočátku si holenou nohu zvedněte, aby hříbě nemohlo uhýbat. Plochou spodní stranu holicího strojku opřete o spěnkový kloub, abyste nenadělali ?zuby?, a pak pokračujte nahoru, proti srsti.

zdroj: časopis Jezdectví, Ing. Silvie Lečíková
foto: Zuzana Buráňová




Všechny publikované fotografie a články jsou chráněny autorským zákonem. Zákaz jejich kopírování bez souhlasu autora.
© Zuzana Buráňová 2003—2024
TOPlist