Koníci

konici.ufonek.net

O koních, pro koně, s koňmi...


Počítadlo:
Počítadlo

Hipocentrum Koryčany
Internetový psí a kočičí útulek, útulky z celé ČR
Horses Online
Bodyskal.cz
EQUISERVER.eu - server o koních a pro koně

Časopis Koně & hříbata

Před příjezdem veterináře

Vloženo: 15.10.2005, Autor: Zuzule
Jezdci, majitelé nebo ošetřovatelé koní dostávají často otázky, zda příčinou nepatrné změny chování jejich koně je nějaké onemocnění nebo zda je pouze unavený. Nejasná odpověď může na jedné straně zapříčinit, že se veterinární lékař v dobrém úmyslu namáhá nadarmo (a kolikrát o víkendu) a bude tak pro mnohem závažnější případy jiných pacientů nedostupný. Na druhé straně může být velice nebezpečné protahovat vážná onemocnění.

Nejlepší by bylo, kdyby každý, kdo je za koně zodpovědný, uměl u svého svěřence provést krátké základní vyšetření. K tomu patří:
Vnější příznaky: Má kůň hladkou, lesklou srst bez poranění nebo otoků?
Jasné oči a čisté, suché nozdry?
Chladné a suché nohy bez otoků?
Neporušená kopyta, a to i zespodu?

Chování koně: Chová se normálně?
Normálně přijímá potravu a pije?
Bez problémů kálí a močí?

Tělesnou teplotu nejsnáze zjistíme digitálním teploměrem. Je třeba si všímat případných příznaků průjmu okolo řitního otvoru koně! Pulz (tep) a dýchání vyšetříme fonendoskopem mnohem snáze než očima a rukama. K těmto účelům dobře poslouží i ten nejjednodušší fonendoskop (z lékárny, z nemocnice, od veterinárního lékaře). Individuální normální hodnoty svého koně bychom měli znát již předtím, než se něco stane, abychom pak mohli lépe vyhodnotit i sebemenší odchylky.

Normální hodnoty koně:
Srdeční frekvence: 28 - 40 úderů za minutu
Dýchání: 8 - 16 dechů za minutu
Tělesná teplota: 37,0 - 38,0 °C

Hmatání pulzu - na dolní čelisti nebo nad spěnkovým kloubem.
Zjišťování dechové frekvence - sledujeme zepředu pohyb nozder nebo zezadu pohyb slabin. Počítáme počet dechů za 15 vteřin a výsledný počet vynásobíme čtyřmi.
Zjednodušení fonendoskopem - srdeční ozvy posloucháme na levé straně hrudníku, na šířku dlaně za loktem, pod listem lopatky. Jeden dvojitý úder (bú-tut) se počítá jako jeden srdeční úder. Dýchací šelesty posloucháme na průdušnici, na šířku dlaně za hrtanem, jeden nádech a jeden výdech počítáme jako jeden dech dohromady. Chvíli počkáme, až se kůň uklidní, a potom zjistíme počet úderů či šelestů za 15 vteřin a vynásobíme čtyřmi.

Při podezření na kulhání si koně necháme předvést nejdříve v kroku, potom v klusu. Pokud zjistíme, že kůň kulhá, již při stání nebo při kroku, ihned mu zajístíme klid! Nesmíme s ním pohybovat, dokud se neobjasní příčina!
Pokud si nejsme jistí, je lepší zavolat veterináře. Ale i tehdy je dobré umět situaci popsat do telefonu, když veterináři podáváme základní informace:
- Tepovou, dechovou frekvenci a tělesnou teplotu (viz. normální hodnoty koně)
- Správné označení nemocné části těla koně.

Červené puntíky značí místa zjištění srdečních ozev a modré puntíky zjištění dechu. Žlutý puntík značí pulz.

zdroj: Než přijde veterinář (Jürgen Bartz)
zpracovala: Lucka Slánská




Všechny publikované fotografie a články jsou chráněny autorským zákonem. Zákaz jejich kopírování bez souhlasu autora.
© Zuzana Buráňová 2003—2024
TOPlist